Подорож по субкультурам

    Коли дитина із симпатичного карапуза перетворюється у підлітка, батьки часто не знають, як себе з ним поводити. Зі старої моделі виховання підліток вже виріс, а як спілкуватися з ним по-новому, поки що не зрозуміло. Батьки часто розгублені: мало того, що в дитини змінюється характер, так тут ще і зухвалий зовнішній  вигляд, який підлітки пояснюють не лише віянням моди, але і правом на самовираження. А ці дивні звуки з його кімнати. . .  Іх і музикою назвати складно, бо зовсім на неї не схожі ЗАНАДТО ГОЛОСНО, РІЗКО, НЕЗВИЧНО – І ВІД ТОГО ТРОХИ МОТОРОШНО.

 

Нові друзі  такі ж чудернацькі: з довгим волоссям, в чорному балахоні з  моторошною символікою   чи в широченних штанях. І ще цей незрозумілий жаргон «тру», «бомбить»,»хаєр», «слем».

 

 

   Якщо все це вам знайоме, значить ласкаво просимо в світ молодіжних субкультур, такий незвичайний, різноманітний і неоднозначний. Давайте всі разом спробуємо розібратися в особливостях, плюсах та мінусах молодіжних субкультур і тоді, напевне, конфліктів поколінь стане значно менше.

 

   Молодіжна субкультураце будь-яке об'єднання молоді, що має власні елементи культури, а саме: мову (сленг), символіку (зовнішня атрибутика), традиції, тексти, норми і цінності.   

Молодь у субкультурі приваблює, здебільшого, можливість спілкуватися з  собі подібними, а також зовнішня атрибутика. Саме вона дозволяє продемонструвати свою позицію в соціумі.

      Бажання виділитися, зробити так, щоб оточуючі тебе помітили, звернути на себе увагу властиве майже всім людям будь-якого віку. Доросла, самостверджена людина робить це непомітно, використовуючи своє суспільне становище, досягнення в роботі, освіченість, культурний багаж, досвід спілкування і багато іншого. У період ранньої юності, коли людина тільки починає жити, соціальний багаж, як і уміння його використовувати, значно бідніший.

   Разом з тим, зустрічаючись з новими людьми, молоді люди значно частіше за дорослих опиняються в ситуації «оглядин».

    Звідси - особлива цінність яскравих зовнішніх аксесуарів, розрахованих на привертання уваги. Адже серед багатолюдного натовпу на охайно одягненого юнака ми просто не звернемо увагу, а варто йому лише одягнути ланцюг на шию, а на зап'ястя - залізний браслет, чорну футболку з логотипом якогось рок-гурту чи шкіряну куртку і «хлопчик без імені» перетвориться на «металіста». В такому вигляді кожен його помітить.

 

 Причини належності до субкультур

 

  - Бажання бути оригінальним.

 - Криза сімейного виховання. Батьки часто підозрюють підлітка в тому, що його дії завжди антисоціальні. Але в більшості випадків вони природні: завести друга, компанію, яка забезпечить спілкування і хоч би мінімальний захист, знайти дівчину, самоствердитися - узаконити в очах оточуючих сам факт свого перебування на Землі. А неформальне об'єднання - лише спосіб досягнення цих цілей. Правда, форми досягнення бувають суперечливими.

   - Дорослі не враховують вікових особливостей підлітків та молоді. У складний період переходу від дитинства до зрілості виникає багато проблем, які підлітки не можуть розв'язати, опираючись на власний досвід чи досвід дорослих. їм необхідна група ровесників, які зіткнулися з такими ж проблемами, мають такі ж цінності і ідеали.
      - Внутрішня самотність. потреба в друзях, конфлікти в школі і вдома, недовіра дорослим, протест проти брехні, незнання як жити далі, спосіб втечі від дійсності.

Кожному, напевно, доводилося йти по вулиці, їхати в транспорті, або просто дивитись телевізор і бачити людей, які в чомусь не схожі на інших. У когось на голові ірокез, хтось весь у металі, а хтось у чорній шкірі проноситься повз вас на мотоциклі. Найчастіше це і є представники сучасних молодіжних субкультур.

Отже, давайте спробуємо розібратися, хто ті дивні молоді люди, що час від часу потрапляють в поле нашого зору.

Геймери — люди - прихильники комп'ютерних ігор. Вільний час проводять в ігротеках, або за домашніми ПК, граючи в ігри.

 

Хакери  - дуже кваліфіковані програмісти, які розуміють найтонші принципи роботи комп’’ютерних систем. Зараз хакерами дуже часто називають  комп’ютерних зломщиків (крекерів). Хоча це значення є не вірним, а продиктоване віянням американських фільмів.Субкультура Емо в Україні існує близько двох  років   і стає дедалі популярнішою субкультурою. Термін “емо” походить від англійського слова “emotional” - емоційний.   Вони швидко змінюють емоції на протилежні. Милість і турботу змінюють на роздратування, плач, депресію. Багато говорять про самогубство, а також про те, що життя жорстоке і безглузде.

    Емо носять чорнорожевий одяг, різні пов'язки на руках, пояси з залізними пряжками, рукавички з оголеними пальцями, нігті фарбують у чорний або сріблястий колір. Чуб закриває половину обличчя, підведені очі чорним олівцем.

   До емо часто ідуть підлітки, які відчувають себе непотрібними, неважливими для батьків, школи, суспільства, яким не вистачає любові і розуміння. Емо - це жертва жорстокого життя, жорстоких стосунків. Звідси і виникають у них думки про те, що життя немає сенсу, виникає депресія. Зовнішнім виглядом вони сигналізують про те, що їм погано.


 

Готи - мають своєрідну життєву філософію: ходять по старих цвинтарях, бо їх цікавить вишукана архітектура.

    Носять темний вишуканий одяг, білий грим, популяризують атрибутику сумного світогляду. Носять довге пофарбоване в чорний колір волосся. Можуть бути схожими на ангелів, демонів, привидів, вампірів.


 Панки. Їх можна відразу впізнати  по ірокезу на голові.

     Часто носять чорні шкіряні куртки, люблять пірсинги. В їх стилі завжди присутня неохайність і недбалість. Поведінка непристойна. Основний зміст панк-стилю — виклик, провокація, «шок-ефекти». Це і незвичні зачіски і забарвлення волосся, демонстративна поведінка.

 

 Типи панків

Люди, які слухають                                       

 відповідну музику

(панк-рок музику)

                                   Люди, які сповідують

                                  панківськи принципи

Виставлені на показ агресивність і войовничість насправді маска, яка захищає чуттєву душу людини, яка впевнена, що світ не приймає ані її саму, ані її почуття.


 

Металісти — молодіжна субкультура, створена музикою в стилі метал.

Типова мода серед металістів: довге фарбоване волосся, шкіряна куртка «косуха», пасок з великою кількістю заклепок, джинси або шкіряні штани (у дівчат — шкіряні міні-спідниці), чорні футболки або балахони з логотипом групи, ланцюги на шиї і зап’ясті, короткі чоботи з ланцюгами.


 Толкієністи   ВОНИ ОТОТОЖНЮЮТЬ СЕБЕ З ГЕРОЯМИ КНИЖОК ДЖ. ТОЛКІЄНА, ЗАСНОВНИКА ЛІТЕРАТУРНОГО ЖАНРУ «ФЕНТЕЗІ», ГРАЮЧИ РІЗНІ РОЛІ, ВЖИВАЮТЬСЯ У ВИГАДАНИЙ СВІТ. Подібно до акторі,в вони ховаються за масками, які допомагають їм пережити певний життєвий етап.


    Растамани. Новим явищем для молоді України є «растамани» («растафаріани»). Стиль запозичений від іноземних студентів — африканців та європейців. Їх можна впізнати за дредами на голові і яскравим одягом. Вони відмовилися від м’яса, алкоголю і є пацифістами.

  Більшість  молоді вважають причетними себе до цієї субкультури тільки тому, що вживають марихуану та гашиш. Справжні  ж расти не вживають її зовсім.

 

Скинхеди. «Скінхеди» (англ. «поголені голови») з’явилися в Україні наприкінці 80-х. Вони дотримуються думки, що в їхніх соціальних негараздах винні «різнокольорові» імігранти. Обов’язковий атрибут скінхедів — черевики на товстій підошві з металевим носком та високою шнурівкою. Також скінхеди носять вузькі джинси чи камуфляжні штани, куртки-military на «змійці», чорні широкі шлейки, картаті сорочки.

    Часто скінхеди мають татуювання із символікою кельтів, друїдів, рідше — свастика. Головна ідея скінхедів у гаслі: «Влада — білим!» Схильні до насилля, підтримують ідеї фашизму і расизму.


 

Хіп-Хоп – це вулична культура, що включає Rеp – як музичний напрям, Break Dance – як

танцювальний, Graffiti – як образотворчий, StreetBall , Basketball, і деякі екстремальні види спорту – як  спортивні напрями. Найбільше впливає на молодь.


 

ГРАФІТІ – ОРИГІНАЛЬНІ МАЛЮНКИ НА СТІНАХ ТА ІНШИХ ПОВЕРХНЯХ МІСТА, ЯКІ НЕСУТЬ В СОБІ ЗАКОДОВАНИЙ ТЕКСТ

ДІ-ДЖЕЇНГ – МУЗИЧНИЙ СУПРОВІД      ДЛЯ РЕПУ І БРЕЙКУ

 

Брейк-данц. Елемент, який описати словесно дуже складно. Це як раз той випадок, коли краще один раз побачити,  а побачити можна майже в кожному кліпі реперів.


Фріки – світогляд  характеризується свободою від соціальних стереотипів. Прагнуть виглядати якомога безглуздішими (взимку ходять босими, на вечірки приходять у валянках).Рокери. Представники цієї субкультури слухають рок та роз'їжджають на дорогих мотоциклах.


 

 

Це лише невелика кількість різновидів субкультур, насправді їх значно більше. І  в залежності від того,  яку субкультуру обере молода людина формується її індивідуальність. Тому нам, дорослим потрібно бути поруч, підтримувати, більше розмовляти, щоб в пошуках себе молоді люди не вийшли за межі здорового глузду.

 

Функціїї субкультур

  1. Соціалізація (може бути як позитивною так і негативною). З іншого боку - це втеча від життя, усамітнення, або асоціалізація - орієнтація на криминальний спосіб життя.
  2. Комунікативна – забезпечує потребу у спілкуванні.
  3. Компенсаторна – дозволяє забезпечити високій ступінь самооцінки.
  4. Охоронна – спрямована на підтримку та захист своєї оригінальності.

Проте, звісно, є і негативні сторони окремих молодіжних субкультур. У розважально-музичних - це інфантильність (дорослі діти), у ескапістських - десоціалізація (невміння співжити в суспільстві, досягати в ньому успіху, безнадійна втеча), у деструктивних - кримінальна відповідальність. Майже у всіх - нездоровий спосіб життя.

Отож, якщо діяльність молодіжної субкультури не виходить за межі здорового глузду і не веде до «розлучення» зі світом, то такі захоплення є навіть корисними, сприятливими для здорового способу життя й розвитку вольових та фізичних якостей. Водночас треба стежити за всебічним розвитком особистості, не замикатися в наявних межах.

Важко і, водночас, цікаво жити в 21 ст. Кожного дня зявляється щось нове, в тому числі і в культурі, особливо  в молодіжній. І те, що підліткам – розвага, те  дорослим, частіше за все, - головний біль.

   

Шановні батьки, спробуйте зрозуміти своїх дітей, навідь якщо ви помічаєте ознаки неформальної поведінки. Бути поруч із зростаючою особистістю - цікаво, іноді надзвичайно важко, але дуже потрібно.

 Приєднуючись до молодіжних субкультур, підліток шукає себе, шукає те, чого з якихось причин не отримав у сімейному оточенні. Вчиться спілкуватися і відстоювати власну думку. Отже, поважайте право на цю думку і не панікуйте, помітивши ознаки неформальної поведінки. Можливо, це лише зовнішнє наслідування, заборонивши яке ви підштовхнете підлітка до занурення в ідеологію субкультури, яка, нажаль, не завжди позитивна.

 

Отже, що робити, ЯКЩО...

По-перше, не робіть передчасних висновків і оцінок, а спробуйте розібратися в ситуації і в суті явища.

    -  Що це за субкультура?

    -  Які її особливості?

    -  Що привернуло увагу вашої дитини в ідеології цієї субкультури.

 

  • Дуже важливо отримати реальне уявлення про тих людей, з якими товаришує ваша дитина. Познайомтеся з друзями і ставтеся до їх спільного захоплення з повагою, без критики та нотацій в бесідах.
  • Сприймайте захоплення вашої дорослої дитини, як привід стати ще ближче. Зробіть крок назустріч, замість критики -  виразіть бажання зрозуміти. Від цого ваші стосунки з дитиною стануть ще кріпшими.
  • Ви можете виражати сумніви відносно зовнішніх проявів – кольору волосся чи одягу, але тільки не душевного стану підлітка.

 

  •  Будьте уважними до його поведінки, спробуйте захопити сина чи доньку будь-якою яскравою, інтенсивною діяльністю (творчість, подорожі, спорт), де вихід емоцій безпечний та конструктивний.

 

Терпіння Вам та взаєморозуміння з вашим найдорожчим у світі неформалом!

(малюнок «кінець»)

 
ПОШУК

КАЛЕНДАР

<< < березня 2038 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31